Historická drama, Černobyl 2019 online zdarma v HD

 

Části seriálu s názvy : 1:23:45 (E01) , Please Remain Calm (E02) , Open Wide, O Earth (E03) , The Happiness of All Mankind (E04) , Vichnaya Pamyat (E05) online zdarma u nás na filmyon. Tyhle epizody seriálu Černobyl máme v HD kvalite ,spolu s CZ dabingem.

Černobyl online cz

Černobyl / Chernobyl

2019Drama / Historický

Dabing : Cz dabing

Režie:

Johan Renck

Hrají:

Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson, Jessie Buckley, Paul Ritter, Robert Emms, Con O’Neill, Adrian Rawlins, David Dencik…

Černobyl, pětidílná minisérie, rekonstruuje příběh o jaderné havárii z roku 1986, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem, a o obětech, které byly učiněny pro záchranu Evropy před nepředstavitelnou pohromou.
26. dubna 1986 otřásla jadernou elektrárnou v Černobylu mohutná exploze, která uvolnila radioaktivní látky nejen na ukrajinském, běloruském a ruském území tehdejšího Sovětského svazu, ale také do oblastí Skandinávie a západní Evropy.
Jared Harris ztvárňuje Valerije Legasova, předního sovětského jaderného fyzika, který vedl vyšetřování tragické události.
Emily Watsonová představuje jadernou fyzičku Ulanu Khomyukovou, která chce odhalit tajemství kolem černobylského neštěstí.

 

Černobyl s01e01 :

Podle šéfky českého Úřadu pro jadernou bezpečnost by se radiační popáleniny hasiče při doteku s grafitem projevily za několik desítek hodin, nebo dokonce dnů.

Spoiler: Valerij Legasov spáchá sebevraždu 26. dubna 1988 v 1:23:45, tedy na vteřinu přesně dva roky po výbuchu v černobylské elektrárně.

Název epizody odkazuje na čas, kdy došlo k výbuchu.

 

Černobyl s01e02 :

Nákladní vůz, kterým jede generál Pikalov měřit radiaci k vybuchlému reaktoru, je GAZ 66.

Bílo-modré autobusy určené k evakuaci jsou LAZ 695.
V epizodě je zmíněno, že tři pracovníci, kteří se vydají do tunelů pod elektrárnou, nejpozději do týdne zemřou. Ve skutečnosti však všichni tři přežili.
Alexej Ananenko a Valeri Bezpalov byli v době premiéry seriálu nadále naživu. Boris Baranov zemřel v roce 2005 na infarkt.

Bílý automobil, kterým Ulana Chomjuk přijíždí v noci do zóny, je Moskvič 412IE-028. Jde o modernizaci modelu vyráběného od konce 60. let z roku 1982.

Natáčení probíhalo v litevské jaderné elektrárně Ignalina, exteriéry Pripjati v litevském hlavním městě Vilniusu, ve čtvrti Fabijoniškės.

Použité televizní zpravodajství americké NBC a sovětské státní televize jsou autentické, stejně tak hlášení o evakuaci v pripjaťském místním rozhlasu.

K pádu vrtulníku ve skutečnosti došlo až po několika měsících, a to 2. října 1986.

 

Černobyl s01e03 :

Cela, ve které je Ulana Chomjuk zavřená, je skutečnou celou KGB. Nachází se v někdejším vilniuském ústředí KGB, ze kterého je nyní muzeum.
Během nacistické okupace Litvy roku 1941 v téže budově sídlilo Gestapo.

28 hasičů a pracovníků elektrárny, kteří byli nejvíce zasaženi radiací a převezeni na speciální oddělení 6. moskevské nemocnice, je pohřbeno na moskevském Mitínském hřbitově v severozápadním správním obvodu.
Jejich těla byla vložena do igelitového obalu, pak do dřevěné rakve, pak do dalšího igelitového obalu a nakonec do svařené zinkové rakve, které byly navíc zality betonem.
I přes tato opatření je v místě uložení měřitelná zvýšená úroveň radiace.

V této epizodě je možné vidět, jak působí radiace na lidské tělo.

Spoiler: Při pohřbu drží Lyudmila Ignatěnko boty svého muže Vasilije, které mu kvůli jeho oteklým nohám nebylo možné obout.

 

Černobyl s01e04 :

Ze slov Legasova by se mohlo zdát, že STR-1 je pouze upravený Lunochod a čeká někde ve skladu.
Ve skutečnosti byli autoři Lunochodu, v čele s Alexanderem Kermurdzhianem, osloveni až po katastrofě, aby vytvořili radiaci odolné vozidlo speciálně pro odklízení trosek.
Během krátkého času vznikly dva exempláře STR-1, které pracovaly dva měsíce v záření až 2 SV/h.

„Joker“ byl pro potřeby filmu postaven, zatímco u STR-1 si filmaři vystačili s CGI.

„Joker“ se spolu s STR-1 a dalšími stoji nyní nachází na vrakovišti radioaktivních vozidel Burikivka.
Vrtulník, který na střechu elektrárny dopravil robota „Joker“, je typ Mil Mi-6, pro který jsou typická pomocná křídla na trupu. Tyto těžké vrtulníky v Černobylu zasahovaly společně s novějším a těžším typem Mil Mi-26.

Ve scéně, kde mají vojáci odklidit trosky reaktoru ze střechy elektrárny, dostávají instrukce o tom, že nesmí na střeše být déle než 90 vteřin.
Scéna je točena bez střihu a od opuštění úkrytu až do zazvonění „zvonu“ opravdu trvá 90 vteřin.

V epizodě je možné slyšet zdramatizovanou a přezpívanou verzi písničky z traileru na tuto epizodu, která má název „Chornyj voron“ od autora Rusalki.
První verze písně zazněla ve filmu Chapayev (1934), kde ji nazpíval Boris Babochkin.

Písnička, která hraje na konci epizody, je „Líður“ od Hildur Gudnadottir.

 

Černobyl s01e05 :

Jedna ze scén, která se má odehrávat v Moskvě, je natočena v Kyjevě.

Profesor LEGAS během soudního procesu řekne, že černobyľský reaktor 4 se stal jadernou bombou. Toto tvrzení je značně zavádějící, protože není možné, aby v jaderném reaktoru nastal jaderný výbuch.
zdroj: csfd.cz

 

Po kliknutí na obrázek se otevře nové okno, kde se nachází serial Černobyl 2019